Nokia N-Gage sistemi smartphone’ları destekliyor

Nokia’nın N-Gage oyun sistemini duymayanımız yoktur. Nokia, diğer cep telefonu modelleri için bu desteği resmi olarak vermeden önce, çeşitli yöntemler ile Symbian destekli modellerde bu oyunlar çalıştırılıyordu. Şu an ise son model N serisi cep telefonlarına N-Gage oyun sistemi desteğini vermiş durumda Nokia.

N-Gage Nedir?

N-GAGE, Nokia tarafından çıkarılan bir telefon olup aynı zamanda elde taşınabilen bir oyun konsoludur. İşletim sistemi Nokia 60 serisindeki Symbian s60 platformu ile aynıdır. (N-Gage – Vikipedi)

Nokia N-Gage

İlk 7 Ekim 2003’de satışa sunulmasına rağmen ilk oyunu 2005 yılında çıkmıştır. Konsol mp3 çalar, radyo, oyun konsolu, smartphone özelliklerini bir arada barındırmasıyla büyük ilgi uyandırdı, fakat beklendiği kadar satılmadı. Bunda cihazın oyun konsolu olmasına rağmen oyun kartlarının cihaz kapatılamadan değiştirilememesi ve yandan konuşma (side talking) stilinin büyük etkisi oldu. (N-Gage – Vikipedi)

Bu kötü gidiş üzerine Nokia 2004 yılında N-Gage QD’yi piyasaya sürdü. Yeni konsol da mp3 çalar ve radyo çıkarıldı. Artı olarak cihazı kapatmadan oyun kartı değiştirme, daha uzun pil ömrü ve daha parlak ekran eklendi. (N-Gage – Vikipedi)

Son Modellere N-Gage Desteği

Nokia’nın son modelleri N-gage oyun sistemini destekliyor. Bu modeller Nokia N81, Nokia N81 8GB, Nokia N82, Nokia N95, Nokia N95 8GB olarak yer alıyor listede.

Eğer siz de N-Gage oyunlarını üstteki listede yer alan cep telefonu modelinizde oynamak istiyorsanız N-Gage | Download N-Gage adresini ziyaret ederek ilgili yazılımı indirebilir ve telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Nokia’s N-Gage game system finally ready for smartphones