.NET kaynak kodları artık açık

Yazılım geliştiricileri tarafından senelerden beri kaynak kodlarını kullanıma açmadığı için ağır eleştirilere maruz kalan Microsoft sonunda yazılım geliştiricileri tarafından yaygın olarak kullanılan .NET kütüphanelerinin kaynak kodlarını açık bırakmaya karar verdi. Haber Microsoft’un yazılım geliştiricisi Scott Gu’nun günlüğünde duyuruldu. Böylece .NET 3.5 ve Visual Studio 2008 platformuyla birlikte aşağıdaki kütüphaneler yazılım geliştiricilerine açık olacak.

.NET Base Class Kütüphaneleri (System, System.IO, System.Collections, System.Configuration, System.Threading, System.Net, System.Security, System.Runtime, System.Text), ASP.NET (System.Web), Windows Forms (System.Windows.Forms), ADO.NET (System.Data), XML (System.Xml), ve WPF (System.Windows). Birkaç ay sonra ise WCF, Workflow ve LINQ’i de içeren kaynak kodları Microsoft Referans Lisansı koşulları altında (MS-RL) açık bırakılacak.

VS 2008 kullanıcıları artık kütüphaneleri Microsfot’un ağ adresinden indirdikten sonra, gelişmiş debugging (hata ayıklayarak derleme) imkanına kavuşacaklar.

Ayrıntılı bilgi Scott Gu’nun günlük adresinde: Releasing the Source Code for the .NET Framework Libraries

Kaynak: Microsoft’tan dev bir adım! .NET kaynak kodları artık açık!