Metin kutularına alfabetik olmayan karakterlerin girilmesini engelleyin

Form alanlarınızdaki metin kutularına alfabetik olmayan karakterlerin girilmesini JavaScript kullanarak engelleyebilirsiniz. Alfabetik değil de, sadece rakam girilmesini de sağlayabilirsiniz. Ya da sadece harf olmadı sadece alfabetik karakterler dışındakileri.. Peki bunları formlarınızdaki hangi alanlar için kullanacaksınız? Örneğin şifre kutularına alfabetik olmayan karakterlerin girilmesini engelleyebilirsiniz. Ya da sadece rakam olması gereken kutulara, sadece rakam girilmesini de sağlayabilirsiniz.

Örnek kodlarımız şöyle olsun.JavaScript Deneme


Hızlından bir deneme kodları yarattık. Kalabalık olmasın diye form etiketlerini girmedim. Buradaki sifre kutusuna sadece harf ve rakam girilebilir. Onun dışında boşluk, nokta, virgül v.b. girilemez. Bu şekilde sadece alfabetik karakter girilmesini sağlamış olduk.

Bu kod üzerinde değişiklik yaparak farklı sonuçlar da elde edebiliriz. Fonksiyon içerisinde kontrolü sağlayan asıl yer [0-9A-Za-z] bölümü oluyor. Bu ifade 0’dan 9’a kadar rakamlar, a’dan z’ye kadar büyük ve küçük harflerin tümü anlamına geliyor. Bu kısmı alttakiler ile değiştirerek açıklamalarında geçen sonuçları elde edebilirsiniz.

[a-zA-Z] herhangi bir büyük ya da küçük harf.
[0-9] herhangi bir rakam.
[^0-9] rakam dışında herhangi bir karakter.
[a-zA-Z-0-9_] – ve _ karakterleri de dahil herhangi bir alfabetik karakter.
[^a-zA-Z0-9_] – ve _ karakterleri de dahil herhangi bir alfabetik karakter dışındakiler.