LoadTr WordPress Eklentisi ile Hosting Masrafınız Azalsın

Loadtr.com için kodladığım bir eklenti bulunuyor arkadaşlar. Bu eklenti sayesinde direkt loadtr.com sunucularına resimlerinizi yükleyebiliyorsunuz ve böylece ne kendi alan kotanızı ne de transfer limitinizi tüketiyorsunuz. Üstelik Loadtr, tüm resimlerinizi en az 5 yıl saklama garantisi sunuyor.

LoadTr WordPress Eklentisi ile Hosting Masrafınız Azalsın

LoadTr.com ülkemizin en popüler resim yükleme servislerinden biri. Bu başarısını daha da yükseltmek için WordPress kullanıcılarına kapılarını açmayı düşünmüşler ve bana başvurdular. Sonrasında ise WordPress kullanıcılarının Loadtr.com adresini ziyaret etmeden, direkt kendi siteleri üzerinden resim yükleyebilmelerine olanak sağlayan eklentiyi oluşturmuş olduk.

Eklenti, WordPress üzerinde hali hazırda yer alan resim yükleme formu ile benzer özellikler taşıyor. Aslına bakarsanız onun kadar gelişmiş değil. Ancak güzel bir yanı var 🙂 Yüklediğiniz resmin ebatları çok büyük olabilir. Böyle durumlar için 4 farklı ebattan birini seçebilirsiniz. Yüklediğiniz resim loadtr.com tarafından tercih ettiğiniz ebada küçültülüyor ve siz de bu ufak resmi kullanıyorsunuz 🙂 Ama yok, orijinal ebat işimi görür derseniz, son ebat seçeneği de bunu kapsıyor.

Eklenti nasıl kurulur?

Eklentiyi yazımızın sonundaki bağlantıdan indirmelisiniz öncelikle ve sonrasında eklenti dizini altına loadtr klasörünü kopyalamanız gerekiyor. Sonraki adım ise eklenti yönetiminden uygulamayı aktif etmek oluyor.

Son olarak önemli bir işlem kalıyor. Eklenti klasörü içerisinde temp adında bir klasör göreceksiniz. Bu klasörün chmod değerini 777 yapmanız gerekiyor. Aksi halde resimleriniz yüklenemeyecektir.

Resimler kendi sunucunuza yükleniyor diye korkmayın 😉 Bir resim önce temp klasörü altına yükleniyor ve sonrasında CURL yöntemi ile loadtr.com’a yollanıyor ve ardından sunucunuzdan siliniyor.

CURL demişken, eklenti gereksinimlerini belirtelim. Eklentiyi kullanabilmek için sunucunuzdaki CURL kütüphanesi açık olmalı. Ki birçok sunucuda bu özellik aktif olarak geliyor. Eklentinin WordPress gereksinimi ise en düşük 2.8 sürümü oluyor. Bu kararı almamızın nedeni ise, zaten birçok WordPress kullanıcısının blog sitelerini direkt güncel sürümlere yükseltiyor oluşu. Eğer alt sürümler için çok fazla talep gelirse, o sürümlere de uyarlama yapmayı düşünüyor Loadtr.com yetkilileri.

Eklenti nasıl kullanılır?

Hemen yeni bir yazı eklemeyi deneyin ve metin editörünün üstüne bakın. Orada renkli loadtr.com simgesini göreceksiniz 😉

LoadTr WordPress Eklentisi ile Hosting Masrafınız Azalsın

Oradaki simgeye tıklayın ve alttaki pencere sizi karşılayacaktır.

LoadTr WordPress Eklentisi ile Hosting Masrafınız Azalsın

İlk olarak resim dosyanızı bilgisayarınızdan seçiyorsunuz. Ardında dilinizi seçiyorsunuz. Dil olayı şöyle; siz sitenizde Türkçe dil dosyası kullanmıyor olabilirsiniz. Bu durumda site diliniz İngilizce olacaktır. Bu gibi koşullar nedeniyle buradaki dil seçimini size bıraktık. Aksi durumda eklenti kendi de tanımlayabilirdi ama az önceki koşul oluşursa, Türk olmanıza karşın yüklediğiniz resimler Türkçe değil İngilizce yayındaki loadtr.com’da yer alacaktı 🙂

Dil seçiminden sonra kısa bir resim açıklaması giriyorsunuz. Son olarak ise size hazırlanacak yeni resmin ebadını seçiyorsunuz ve “YÜKLE” düğmesine basıyorsunuz.

Dikkat etmişsinizdir illa. Ben tüm yazılarımda maksimum 500px genişlikte resim kullanmaya dikkat ederim. O halde eklentide bana uyan ebat “Orta” oluyor. Sizin için hemen bir deneme yapıyorum ve 1600x1200px ebadındaki resmi loadtr.com üzerine ebat seçeneğini “orta” seçerek yüklüyorum. Kısa bir süre bekledikten sonra alttaki ekran beni karşılıyor.

LoadTr WordPress Eklentisi ile Hosting Masrafınız Azalsın

Gördüğünüz üzere resim otomatik olarak küçültüldü ve istediğim ebattaki resim ekrana geldi. Bu resmi yazıma dahil etmek için yapmak gereken tek şey, “Yazıya Dahil Et” düğmesine basmak oluyor 😉

Benden bu kadar 🙂 Daha güncel bilgiler ve örnek kullanımlar için eklenti sayfasını ziyaret edebilirsiniz 😉

Eklentiyi İndir

Eklentiyi indirmek için alttaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

LoadTr WordPress Resim Ekleme Eklentisi İndir