LCD monitördeki ölü piksel nasıl görülür?

LCD monitörlerin kuşkusuz en büyük sıkıntılarından biri ölü piksel problemleri. Çoğu üretici firmanın birkaç ölü piksel normaldir demesine karşın, 0 ölü piksel garantisi verenler de yok değil. Bu yazıda, LCD monitör kullananlar için hem bedava hem de boyut olarak az yer kaplayan bir yazılımdan bahsedeceğiz.

Ölü piksel sıkıntısı

Geçenlerde Hamdi ile bu olayın muhabbeti geçti aramızda. Monitöründe birkaç ölü piksel tespit etmiş. Gerçekten onun adına da üzüldüm. Çünkü kendisi ile aynı monitörü kullanıyorduk ve PHILIPS 190X6FB gerçekten harika bir monitör.
Muhabbet esnasında Hamdi’ye sormuştum ölü piksellerin varlığından kesin olarak nasıl emin olduğunu. Bir yazılım var dedi, bana da yolla Hamdi, ben de bakayım dedim. Hala yollayacak 😛

Dead Pixel Buddy

Hamdi yazılımı yollaya dursun, biz Dead Pixel Buddy ile oyalanalım 🙂 Yazılımın sıkıştırılmış formatı sadece 26 KB yer kaplıyor ve buradan da yazılımı indirebiliyorsunuz.

Yazılımı sıkıştırılmış paket içerisinden çıkarıp, sonrasında çalıştırdığınızda alttaki pencere sizi karşılıyor.

Dead Pixel Buddy ile Ölü Piksel Tespit

Sol bölümdeki ana renklerin üstüne tıklamak koşulu ile monitörünüzü kontrol edebiliyorsunuz. Böylece tüm ekran seçmiş olduğunuz renk ile kaplanacak ve renk vermeyen alanları tespit edebileceksiniz. Ekranın eski görüntüsüne dönmesi için ESC tuşuna basmanız gerekiyor.

İsterseniz, Custom alanındaki düğmeye basarak görüntülenecek renk paletinden özel bir renk tanımlaması da yapabiliyorsunuz. Ya da Time Cycle alanında belirteceğiniz süre aralığında, renklerin sırayla değişimini de sağlayabilirsiniz.

Dead Pixel Buddy 1.1 İndir