Internet Explorer tarayıcısına kayıtlı şifreleri görün

En çok merak edilen konulardan biri de şifre bulmalı, kırdılı olanlar sanırım. Internet üzerinden milyonlarca site olduğunu ve sizin de onlarca siteye üye olduğunuzu düşünürsek; Eğer bu sitelere kayıt esnasında belirlediğiniz şifreyi bir kenara not almadıysanız, bir süre sonra bunu unutmanız olası. Benzer çoğu site şifre sıfırlama seçeneği sunsada, tarayıcınızın şifre saklama özelliğini aktif ettiyseniz, kayıtlı parolalar arasından da bunları görebilirsiniz.

Internet Explorer 6-7-8-9 kayıtlı şifreleri, parolaları görmek, kırmak, bulmak, silmek

Öncelikle hatırlatmak isterim ki, bu yazılımı başkalarının şifrelerini değil, kendi unuttuğunuz şifrelerinizi kırmak için kullanın. Çünkü başkalarının şifrelerini kırarak, hapis, ağır miktarda para ödeme gibi cezalarla karşılaşabilirsiniz yakalandığınızda. İşin hukuk tarafını bilmiyorum ama hatırladığım kadarıyla hapis cezası bunlardan biri 😉

Neyse, gelelim konumuza. Bu işlem için Nir Sofer tarafından hazırlanan IE PassView v1.05 yazılımından faydalanacağız. Bu yazılım ile Internet Explorer tarayıcısının önbelleğine kayıt edilmiş kullanıcı adı ve şifreler, kullanıldıkları sitelerde olmak üzere bulunabilir. Ayrıca yazılım Internet Explorer 7 üzerinde kayıtlı olan şifrelere de ulaşabilmektedir.

Yazılımın güncel sürümünü kendi sayfasından indirebildiğiniz gibi, şu yazımı hazırlarken son sürüm olan v1.05’i buradan indirebilirsiniz.

Yazılımı indirip, sıkıştırılmış klasör içerisinden çıkarın ve iepv.exe dosyasına çift klikleyerek kendisini çalıştırın. Kısa bir süre bekledikten sonra, tarayıcı üzerinde kayıtlı olan şifreler listenecektir.

Internet Explorer tarayıcısına kayıtlı şifreleri görün

Eğer isterseniz CTRL+A komutu ile listedeki tüm öğeleri seçerek, File->Save Selected Items yolu ile tüm listeyi kaydedebilirsiniz. Ya da üst araç çubuğundaki kırmızı çarpı işaretine basarak bir veya daha fazla öğeyi silebilirsiniz.

Yazılımı kullanmak gayet basit ve sanırım bu kadar bilgi yeterli olacaktır 😉