IE6 Transparan PNG Üzerine En Hızlı Çözüm

IE6 (Internet Explorer 6) üzerinde transparan PNG dosyalarının görüntülenmesinde büyük sıkıntılar söz konusu bildiğiniz üzere. Bu problemi çözmek için birçok uygulama geliştirildi şu zamana kadar. Ancak hepsi başarılı olamamakla birlikte, başarıya ulaşanlar ise tarayıcıyı yavaşlatmaktan öteye gidemedi. Uzun arayışlar sonrasında performans bakımından da iyi bir Javascript uygulamasına ulaştım.

IE6 Transparan PNG Üzerine En Hızlı Çözüm

IE6 üzerinde transparan PNG resimleri kullanabilmek gerçekten bir sıkıntı oluyor 🙂 Aslında asıl sıkıntı IE6’nın tamamen kendisi ve hala geçerliliğini koruyor olması. Ne yazık ki IE6 kullanan yüzdenin fazlalığından ötürü, hala bu tarayıcıya uyumlu dizaynlar ortaya çıkarmak zorunda kalıyoruz.

Artalan resmi üzerindeki transparan görünümler gerçekten de çok şık duruyor ancak IE6 ile hep bir problem oluşuyor. Bunun üstüne onlarca makale yazıldı ve kod paylaşıldı elbet. Neredeyse hepsini denedim ancak hepsinde bir sıkıntı oluştu. Görünüm açısından sıkıntı çıkarmayanlar ise, tarayıcıyı yavaşlatmaktan öteye gidemediler. Sonrasında ise DD_belatedPNG Javascript uygulamasını keşfettim.

DD_belatedPNG sadece javascript kodlarından oluşan bir uygulama. Diğer uygulamalar gibi transparan GIF resmine gerek duymuyor. Ayrıca herhangi bir javascript kütüphanesinin eklentisi olarak da yayınlanmamış. Yani direkt kendisini kullanarak transparan PNG dosyalarını kullanabiliyorsunuz.

DD_belatedPNG Nasıl Kullanılır?

Sayfanıza alttaki kodları eklemelisiniz;

Burada öncelikle DD_belatedPNG.js dosyasını yüklediniz. Sonra .png_bg stil sınıfına sahip katmana, transparan PNG desteğini verdiniz 😉 İşte bu kadar basit.

DD_belatedPNG İndir

DD_belatedPNG 0.0.8a İndir

DD_belatedPNG 0.0.8a İndir (Dmry.Net Sunucusu)