GSpot ile video dosyalarının codec bilgisine erişin

Eğer sizin de şahsınıza ait bir DivX arşivi bulunuyorsa, filmlerin sıkıştırılmasında kullanılan codec yazılımlarına her vakit bulunduramayabilirsiniz. DivX formatlı birçok film, adı üstünde DivX formatındadır. Fakat halk arasında boyutu orijinalinden küçük olan filmler genellikle DivX olarak adlandırılır 🙂 Fakat o film mp4 formatında da olabilir ve mp4 codec gerektirebilir.

Kimi filmlerin mp4 codec gerektirdiğini nasıl anlayacağız diyebilirsiniz 🙂 İlk olarak oynatmaya çalıştığınız film dosyası, eğer video çözücü (codec) yazılım işletim sisteminizde yüklü değilse sadece kapkara bir ekran sunacaktır. Aynı şekilde eğer ses çözücü yazılımı da yüklü değilse, filmin sesini duyamayacaksınız 🙂 Böyle bir durumda filmin hangi codec ile görüntüleneceğini bilecek olsanız, hemen o çözücü yazılımın adını arama motorlarında aratır ve ona erişirdiniz. İşte GSpot görüntüleyemediğiniz bu dosyaların hangi video ve ses codec yazılımına ihtiyaç duyduğunu gösterecektir.

Kullanımı çok basit

GSpot yazılımını kendisinin ana sayfasından ya da buradaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Yazılım yaklaşık 400KB boyutunda ve kullanımı tamamen bedava olup, kurulum işlemi gerektirmiyor.

Yazılımı sıkıştırılmış klasöründen çıkarın. Sonrasında GSpot.exe dosyasına çift klikleyin. File->Open yolunu izleyip ya da File sekmesi altındaki düğmesine tıklayarak codec bilgisini öğrenmek istediğiniz video dosyasını seçin. Kısa bir müddet bekledikten sonra codec bilgileri ve bunların sisteminizde yüklü olup olmadığı sizlere sunulacaktır.

GSpot

Resimdeki 1 numaralı alanda video codec bilgileri veriliyor ve eğer Codec(s) are Installed uyarısını görüyorsanız, ihtiyaç duyulan codec yazılımının zaten sisteminizde yüklü olduğunu anlayabilirsiniz. Benzer bir durumda 2 nolu alanda da geçerlidir. 2 nolu alanın tek farkı, kendisinin ses codec bilgilerini gösteriyor oluşudur.