Fotoğraflarınızı toplu olarak küçültebilirsiniz

Gün geliyor basit bir işlemi birçok dosya üzerinde uygulamanız gerekiyor. Kuşkusuz bunun en güzel örneklerinden biri onlarca fotoğrafın küçük görünümlerini çıkarmak. Öyle 3-5 fotoğraftan değil, 50-60 fotoğraftan bahsediyorum 🙂 Her birini tek tek ve elle yeniden boyutlandırmak eminim ki hepimizin sabrını sınardı 🙂 Neyse gelin küçük bir yazılım ile bunun da üstesinden gelelim.

Photo Resize Magic

Photo Resize Magic ile fotoğraflarını hali hazırda tanımlı ölçülerde ya da kişisel olarak tanımlayacağınız ebatlara küçültebiliyorsunuz. Yazılım JPG ve TIF formatlı fotoğraflar üzerinde işlem yapabiliyor. Ayrıca küçültmekle kalmayıp, fotoğraflara çeşitli efektler de uygulayabiliyor.

Fotoğrafları küçültelim

Diyelim ki HTML sayfanız için bir albüm hazırlayacaksınız. Sayfaların daha hızlı yüklenmesi için her bir fotoğrafın ufak ebatlardaki görüntülerini oluşturmanız şart görünüyor. İşte benzer durumlarda aşağıdaki kullanımı uyguluyoruz 😉

Fotoğraflarınızı toplu olarak küçültebilirsiniz

  1. Öncelikle küçültmeyi hedeflediğiniz tüm fotoğrafları tek bir klasör altına kopyalayın ya da taşıyın. Sonrasında 1 numaralı alanda yer alan düğmesine basarak bu dizini seçin. Eğer fotoğraflarınız tek bir klasör değil de, iç içe birkaç klasör içerisinde yer alıyorsa ve tümünü bu değişikliği uygulamak istiyorsanız, Include subfolders seçeneğini de işaretlemeniz gerekiyor.
  2. Ardından küçük fotoğrafların yer almasını istediğiniz bir klasör oluşturun. Bu klasörü bilgisayarınızda herhangi bir dizine oluşturabilirsiniz. Bunu da bitirince 2 numaralı düğmesini kullanarak, bu dizini de seçin. Ufak fotoğraflar orijinallerinin yanına kopyalansın isterseniz, Target = Source seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.
  3. Küçük fotoğrafların görüntü kalitesini 3 numaradan belirleyebiliyorsunuz. Best en iyi, Low ise en kötü fotoğraf kalitesi anlamına geliyor. Bu ölçüye göre ara değerler arasında seçim yapabilirsiniz.
  4. Geldik en önemli adıma. 4 numaradan küçültme ölçüsünü belirleyeceksiniz. Gördüğünüz üzere yüzdelik oran üzerinden küçültme yapılabildiği gibi, tam değerlere en yakın oranda da küçültme yapılabiliyor. Eğer tercih ettiğiniz ebat burada yer almıyorsa, bunu elle belirlemeniz gerekecektir. O halde Custom seçeneğini seçebilirsiniz.
  5. Eğer 4 numarada Custom seçtiyseniz, 5 numaralı alandaki kutulardan ufak fotoğraf için ebat tanımlayabilirsiniz.
  6. Ufak fotoğraflara 6 numaralı alandan çeşitli efektler de uygulanabiliyormuş. Açıkçası her biri ne iş yapar bilmiyorum. Tek tek deneyerek sonucu görebilirsiniz.
  7. Eğer hazırsak 7 numaradaki Start düğmesine basarak ufaltma işlemini başlatabiliriz 😉

Yazılımı İndirin

Yazılımın 1.1 sürümünü alttan indirebilirsiniz.

Photo Resize Magic 1.1 indir