Font dosyalarının isimlerini, fontun orijinal ismi ile değiştirin

Grafik tasarım işiyle uğraşanlar şu zamana kadar onlarca font indirip kullanmışlardır. Ve bilirler ki, indirdikleri bu font dosyalarının isimleri genellikle fontun orijinal isminin kısaltılmış halidir. Tabi böyle olunca, arşivleyeceğiniz bu fontlar arasından bir süre sonra herhangi birine ulaşmak çok zor olacaktır. Çünkü yazılım üzerinde orijinal font ismi yer alırken, arşiv dosyanızda kısaltılmış isimlerle olacaktır fontlar.

Uzun lafın kısası, üstte bahsettiğimiz durumunda kurtaracağız sizi. Yazılımımız tüm bu dertten kurtaracak bizleri. Tüm fontlarımızın yer aldığı klasörü seçecek ve daha sonra işlemi gerçekleştireceğiz. İşlem sonrasında klasör içerisindeki tüm font dosyalarının, fontların orijinal isimleri ile adlandırıldığını göreceğiz.

Bu iş için http://www.neuber.com sitesince hazırlanan ve bedava olarak dağıtılan, 57 KB büyüklüğündeki FontRenamer yazılımından faydalanacağız. Başlamadan önce yazılımı buradan indirin.

Öncelikle tüm font dosyalarınızı sıkıştırılmış klasörlerinden çıkarmalısınız. Hepsi bir klasör altında yer almalı fakat ana klasör alt klasörlerden de oluşabilir tabi 🙂

Ben deneme amaçlı bir klasör hazırladım ve işlem öncesinde aşağıdaki gibi görünüyor.

Font Renamer

Daha sonrasında indirmiş olduğum yazılımı sıkıştırılmış klasöründen çıkarıp, çalıştırıyorum.

Font Renamer

Browse düğmesine basarak, tüm fontlarınızın içerisinde yer aldığı ana klasörü seçmelisiniz. Eğer bu ana klasör, alt klasörler de içeriyorsa Include subfolder seçeneğini de işaretlemelisiniz. Hazır olduğunuzda Rename düğmesine basın.

Font Renamer

Ve gördüğünüz gibi tüm font dosyalarının isimleri, fontların orijinal isimleri ile değiştirildi 😉