Dmry.Net Yayın Lisansı Belirlendi

Sitem yayında olduğundan beri hem sayfa en altlarında hem de bazı yazıların altlarında belirttiğim bazı alıntılama koşulları vardı. Bu vakitten itibaren dmry.net , Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 lisansı ile yayın yapacakdır. Creative Commons lisansı simgelerini içeren birçok site görmüştüm. Genel koşullarını da iyi kötü duymuştum fakat alt lisanslardan haberim yoktu.

Sonrasında Creative Commons lisansının altındaki Attribution-NonCommercial-NoDerivs lisansını farkettim. Koruma koşulları tam da benim düşündüklerim gibiydi. Sitenin altında göreceğiniz 3 simge de bu lisansı temsil etmekte. Kullanım koşullarını buradan okuyabilirsiniz, ve vakit buldukça yazı altlarına eklediğim koşulları da bu yönde kaldıracağım.

Bazılarınız beni aktifnuke.com sitesinden bilirler. Vaktinde oradayken birçok sorun yaşadık bu konuda. Onlarca yazı yazıyorsunuz, hem de .nette olmayan birçok yazı. Sonra biri geliyor kopyala-yapıştır kendi sitesine ekliyor. Ne yazan belli ne aldığı site belli. Kendi kafasınca yapıyor birşeyler. Biz ise emek veriyor, vakit harcayıp kafa patlattıktan sonra yazıyoruz onları. Ama insanımız anlamıyor. En çok ise yazıyı kopyala-yapıştır ile kendi sitesinde yayınlayıp altına benim adımı aynen bırakanlara kızıyorum. Diyeceksiniz “olm ne var bunda, sende” diye. Şöyle düşünün! Siz bir ziyaretçisiniz ve yazıları hazırlayanlardan hiç haberiniz yok. Girdiniz böyle bir siteye ve başladınız yazıyı okumaya. Sonra ise adım-soyadım ve epostamı gördünüz en altında. Ne düşünürsünüz? Bu yazı kesin bir yerden alıntı diyerek ön yargı ile mi yaklaşırsınız, yoksa, helal olsun valla siteye ne güzel hazırlamışlar mı dersiniz? Bu yapılan resmen beni kendilerinin bir yazarı, editörü v.b. olarak göstermektir. Çünkü bu yazıyı ne ben orada yayınlamışımdır, ne de benden böyle bir durum için izin alınmıştır.
Böyle durumlarla karşılaştığımda asla lafımı esirgemem. Siz derim sahtekarsınız. Hemen de alınıverirler ve suçlu oldukları halde güçlü olurlar bir anda. Ben söylenirim, elimden geldiği kadar fazla kırmamaya çalışırım ama karşıdaki insan yada insanımsı varlık su üstüne çıkmak istediği için anlamak istemez. Almaz yani kafası, zate alması da beklenemez. Alsa kendi hazırlar yazılarını.
Üstteki gibi bir durum sonunda iki sonuçla karşılaşırsınız. Bunlardan ilki ilgili sitenin sizin imzanısı kaldırarak, ve yazı içerisindeki birkaç kelimeyi eşanlamlıları ile değiştirerek tekrar yayınlamasıdır. Halbuki halk arasında söylendiği gibi kabak gibi bellidir, benim ve diğer arkadaşlarımın yayınladığı yazıları kopyaladığı. İkinci sonuç ise, kişinin çok bilmişliğinden öte gelen vahim bir durumdur. Cevap aynen böyledir:

“Siz GNU/GPL lisansı ile yayın yapıyorsunuz, gidin GNU/GPL lisansının koşullarını öğrenin. GNU/GPL lisansına göre….”

İşte burası tamamen patlak verdiği yerdir, karşınızdaki kişinin kendisini tamamen küçülttüğü andır. Halbuki anlatamazsınız aktifnuke.com un kullanım şartları arasında GNU/GPL lisansının olmadığı, bu lisansla yayın yapmadığını. Telif hakkı bağlantısı altında, kullanım koşulları izah edilmiş ve izinsin yayının yasak olduğu bildirilmiştir. Fakat bu küçük ya da aklı küçük adamlar, “PHP-Nuke programı GNU/GPL lisansıyla bedava dağıtılmaktadır.” yazısını görünce sitenin GNU/GPL ile yayın yaptığını sanarlar. Halbuki GNU/GPL olan kullanılan içerik sisteminin lisansıdır ve içerik sistemini kullanma koşullarınca bunu siteniz altında belirtmeniz gerekmektedir. Aktifin sahibi ben olmasamda, anladığım kadarıyla durum böyledir.

İşte bahsettiğim gibi tatsız olaylar yaşanabiliyor. Siz söyledikçe inadına yapıyorlar ve tekrar size GNU/GPL lisansı mazeretiyle geri dönüyorlar. Üstte üstlük bu terbiyesizlikleri karşısında söylediğimiz ‘terbiyesiz’ gibi kelimeler ağırlarına gidiyor, sizi mahkemeye verecez diye tehdit ediyorlar. Kardeşim ver ama olan sana olacak , kendini yakacaksın manasına getiriyoruz konuşmalarımızı, ama yok. Nuh diyor peygamber demiyor 🙂

Neyse günlüğümde benzeri olayların yaşanmasını bir nevi önlemek ve en azından şu lisans kararsızlığını kafalardan atmak için Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 olarak belirtiyorum. Ve lisans koşullarına uyduktan sonra yazılara yer verebilirsiniz sitelerinizde.