Blog siteleri için Akismet şart

Blog siteleri için Akismet eklentisi şart demeliyim. 2 gündür siteyle ilgilenemiyorum. Bırakın siteyle ilgilenmeyi, evde bile değilim son 1 haftadır. İşte sınavlar v.b. derken bakamaz olduk siteye. En son 2 gün önce onaylamıştım yorumları. Ve bu süre sonrasında görüyorum ki 256 tane spam yorum birikmiş. Akismet olmasa, işim zor valla 🙂

Akismet Nedir?

Blog siteleri için Akismet, yazılara yollanan istenmeyen (spam, reklam içerikli) yorum ve geri izlemeleri azaltmakta ya da tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede yorumlarınızı onaylama esnasında, spam yorumlar ile bir o kadar az vakit harcarsınız.

WordPress & Akismet

WordPress kurulum paketinde, Akismet eklentisi standart olarak geliyor. Ancak birçok kullanıcı bu eklentinin ne iş yaptığını ya da kendisini nasıl aktif edeceğini bilmiyor 🙂

Eklenti olarak temin ettiğiniz Akismet’i, WordPress eklenti yönetiminden aktif etmelisiniz. Hemen ardından Akismet, API anahtarı almanız konusunda sizi uyaracaktır. Apı anahtarı almak kişisel kullanımlar için bedava olmakla birlikte http://wordpress.com adresine kayıt olarak, bedava API anahtarınızı alabilirsiniz.

Uzun bir süre önce ülkemiz üzerinden http://wordpress.com ‘a erişimler engellenmişti hatırlayacağınız üzere. Bu nedenle ilgili adresi ziyaret ederek API anahtarı almanız pek olası görünmüyor. Ancak bu siteye proxy kullanarak ya da html tabanlı proxy tarayıcıları aracılığı ile erişebilir ve API anahtarı alabilirsiniz. Çevrimiçi çalışan proxy tarayıcıları için birkaç adres veriyorum hemen.

Akismet API anahtarını temin edebilirseniz, Eklentiler->Akismet Yapılandırması sayfasındaki metin kutusuna bunu girmeli ve güncellemelisiniz. Böylelikle Akismet aktif olarak çalışmaya başlayacaktır.

Diğer web yazılımları için Akismet

Akismet sadece WordPress için sunulmuyor. Ayrıca altta adı geçen web yazılımları için de Akismet uygulamasından faydalanabilirsiniz.