Bedava Çevrimiçi Web Sitesi SEO Analiz Araçları

Web sitesi denildiğinde ön plana çıkan kavramlardan biri ise SEO (Search Engine Optimization) oluyor. Çok güzel yazılar yazabilir, projeler oluşturabilirsiniz. Ancak arama motorlarında iyi yerlere gelemezseniz, bu paylaşımlarınızın bir getirisi olmayacaktır. Bu noktada SEO araya girer ve sizi daha yukarılara taşır. SEO uygulamanın birçok farklı yönü vardır. Ancak bu uygulamaların en başında, web sitesinin arama motorları tarafından görülen XHTML kaynağı gelir.

Bedava Çevrimiçi SEO Analiz Araçları

Peki web sitenizin XHTML kaynağının SEO değeri nasıl ölçülüyor? W3C uyumu, XHTML yapı, H1-H6 etiketlerinin kullanımı, EM-STRONG etiketlerinin kullanımı v.b., sitenizin SEO değerini arttıran faktörler. Eğer bunları akıllıca kullanırsanız, arama motorları listelerinde ciddi yer değişimi sağlayabilirsiniz. En azından bu kavramlara dikkat etmeyen birçok SPAM içerikli siteyi geride bırakabilirsiniz 😉 En çok aranan anahtar kelimelerde iyi yere gelmek ise, backlink v.b. yani XHTML kaynağınıza bağlı olmayan yöntemler ile sağlanabiliyor.

Aşağıda listeleyeceğim sitelerdeki araçlar sitenizin XHTML kaynağını inceleniyor ve SEO değeri 100 üzerinden puanlandırılıyor. Bazıları ise puan vermiyor ancak hata ve önerileri sunuyor.

Eğer yeni bir temaya geçmeyi ya da temanızı güncellemeyi planlıyorsanız, buradaki araçları kullanmanızı şiddetle öneririm 😉

Website SEO Tool | Website Grader

Bedava Çevrimiçi Web Sitesi SEO Analiz Araçları - Website SEO Tool | Website Grader

Website Grader aracı 6 farklı başlık altında web sitenizin SEO değerini hesaplıyor. Sitenizin XHTML kaynağını değerlendiren, 1. başlık oluyor ve bu başlık altındaki uyarıları dikkate alarak, kaynağınızı en kusursuz şekilde kodlayabilirsiniz.

SEO Design Analyzer

Bedava Çevrimiçi Web Sitesi SEO Analiz Araçları - SEO Design Analyzer

SEO Design Analyzer tam işimize yarayan bir araç. Bu araç dış etkenleri hesaba katmadan, tamamen web sitenizin kaynağını inceliyor ve 100 üzerinden puanlandırıyor. Sadece puan vermekle kalmıyor tabi ki. Eğer 100 altında puan alıyorsanız, bunun neden kaynaklandığını ve ne şekilde çözüleceği konusunda yorumlama yapıyor.

The Reaction Engine

Bedava Çevrimiçi Web Sitesi SEO Analiz Araçları - The Reaction Engine

The Reaction Engine diğer araçlar gibi puan vermiyor ancak gireceğiniz anahtar kelime ile içeriğinizi değerlendiriyor ve bu anahtar kelimenin kullanım sıklığını görüntülüyor. Tabi bununla da kalmıyor ve hatalı XHTML etiket kullanımları v.b. konusunda uyarılarda bulunuyor.

SpyderMate

Bedava Çevrimiçi Web Sitesi SEO Analiz Araçları - SpyderMate

SpyderMate uygulaması da XHTML kaynağınızı değerlendirmek için hazırlanmış güzel bir araç. Diğerlerinden farklı olarak, bu değerlendirmeyi sitenizin giriş adresiyle sınırlı bırakmıyor ve 25 farklı alt sayfanızı da değerlendirmeye katıyor. Böylece ortaya yakın bir sonuç çıkıyor.

Pineberry SEO – Analysis Tool

Bedava Çevrimiçi Web Sitesi SEO Analiz Araçları - Pineberry SEO - Analysis Tool

Pineberry SEO – Analysis Tool aynı The Reaction Engine gibi çalışıyor ve belirleyeceğiniz anahtar kelime çerçevesinde sitenizin kaynağını inceleyip, değerlendiriyor.

SEO Workers – SEO Analysis Tool

Bedava Çevrimiçi Web Sitesi SEO Analiz Araçları - SEO Workers - SEO Analysis Tool

SEO Workers – SEO Analysis Tool aracı puan değerlendirmesi yapmıyor. Ancak kodlama hatalarınız başta olmak üzere, içerikte yer alan anahtar kelimelerin kullanım yüzdelerini hesaplıyor.

The W3C Markup Validation Service

Bedava Çevrimiçi Web Sitesi SEO Analiz Araçları - The W3C Markup Validation Service

Belki en sona denk geldi, ama kesinlikle aralarındaki en önemlisi 😉 The W3C Markup Validation Service aracı ile sitenizin W3C uyumunu test edebiliyorsunuz.