Artık E-Kitapları da Paylaşacağız

İnternette gezinirken birçok e-kitap indirmişimdir. Her biri farklı kategorilerde güzel kitaplar. Tabi yerlisi de yabancısı da mevcut. Az önce böyle bir karar verdim. Dedim e-kitapları da paylaşayım sizlerle. Bir süre sonra e-kitaplarıda sunmaya başlayacağım. Ama önce bunları indirebilmeniz için bedava bir sunucu ayarlamam lazım. Hem alanı büyük olmalı hem de biraz bant genişliği sunmalı. Dmry.net üstüne yükleyemem, çünkü paketim 40mb ve 2Gb bant genişliğine sahip. Ki son zamanlarda sitenin izlenimi çok iyi ve bu ay bant genişliğini aşacak gibi duruyor 🙂

Sanırım bedava ve uzun süre hizmet vereceğine inandığım bir yer bulabilirim. Tüm dosyaları zipler ve oraya atarım. Hatta her birine şifre koyar ve ufak bir güvenlik sistemi yazabilirim. Höhhh ne kadar da ….. sın Hakan! diyebilirsiniz. 🙂 Yok yok o nedenlerden dolayı değil.. Ehh düşünün şimdi. Ben e-kitapları tanıtmaya başlarsam ki başlayacağım (bakın kategorileri bile açtım) ilerde hayli bir kitap paylaşırım. Sonra her beğenen kendi sitesinde yayınlamak ister doğal olarak. Ve sitelerinden indirme bağlantısını da, benim dosyalara yüklediğim sunucuya verirler. Bu sayı arttıkça, bedava sunucunun bant genişliği biter ve sitemden biri paylaştığım kitabı indirmek isterse, indiremez. Bu da güzel olmaz sizin için sanırım. O yüzden şöyle birşey olur.
Dosyaları yüklerim, dosya istendiğinde Apache sunucusu bakar. Eğer gelinen adres dmry.net dışındansa yada direkt url ise yallah kardeşim der 🙂 Nasıl iyi fikir he? Aslında daha da kötüleri yapılabilir böyle huylu kişiler için.. Örneğin şunun gibi : Adam indirmeye gelir, apache sunucu üstünde bulunan ve boyutu yaklaşık 5-6mb olan bir dosyaya yönlendirir. Adam hangi dosyayı indirmek isterse sadece 5-6mb lık dosyayı elde eder 🙂 Ve sonuçta elde edeceği ise tek bir abuk subuk dosya olur, sizin tarafınızdan değiştirtilen. Nasıl kötü şaka hee?
Neyse neyse kapattım. Yakında e-kitaplarla görüşmek üzere, mucuk 😛